Zavolejte nám 778 752 778

Pitný režim je dnes často skloňovaný pojem. A to plným právem, protože i mírný nedostatek vody v organismu vede k celkovému poklesu duševní a fyzické výkonnosti, úbytku koncentrace a únavě. Tělo přestává pracovat tak, jak by mělo, proto je potřeba tekutiny pravidelně doplňovat. Dospělý člověk ztratí během celého dne bez zátěže až 2 litry tekutin, měl by proto denně přijmout až 3 litry vody. Při větší zátěži a v horku dochází k pocení, tělo ztrácí ještě více tekutin, příjem by tak měl být ještě vyšší. Jak tento fakt řešit na pracovišti, kde trávíme poměrnou část dne?

RIO-interiér

Pitný režim na pracovišti

Zákoník práce ukládá zaměstnavateli mimo jiné povinnost, vytvořit pro zaměstnance odpovídající pracovní prostředí, kde nebudou vystaveni nebezpečí, ani zdravotním rizikům při výkonu práce. Tato povinnost zahrnuje také zajištění dostatečného množství tekutin. Pitný režim musí být poskytován zaměstnancům zdarma a je daňovým výdajem. Na pracovišti musí být vždy k dispozici, bez ohledu na aktuální teplotu a má být umístěný tak, aby byl snadno a bezpečně přístupný. To ovšem neznamená, že je nutné pořizovat nějaké speciální nápoje, postačí pitná voda, která je přece pro zajištění pitného režimu nejvhodnější. Nabídku pitné vody na pracovišti je nutné zajistit nejen kvůli dodržování pitného režimu, ale také pro případ, že by zaměstnanec potřeboval první pomoc.

TIP: Můžete využít třeba výdejníky vody společnosti Aquara, která je jako jediná v ČR držitelem prestižního certifikátu kvality pro distribuci balené vody ISO 9001:2009

Ochranný nápoj

V horkých provozech je zaměstnavatel povinen zajistit takzvané ochranné nápoje. Jako horké pracoviště můžou být považována v letních vedrech snad veškerá pracoviště. Náhrada za ztrátu tekutin poskytovaná v podobě ochranného nápoje, musí pokrývat alespoň 70% ztracené tekutiny, které ztratí zaměstnanec dýcháním a pocením během směny. V chladných pracovištích musí být poskytnut teplý ochranný nápoj proti zátěži chladem. Ten má být v minimálním množství 0,5l za směnu.

TIP:barelová voda společnosti Aquara splňuje ty nejpřísnější normy na kvalitu pramenité vody.

Skleněný barel - vratný obal

Sdílej tento příspěvek!

Související články