Zavolejte nám 778 752 778

V tomto článku si probereme důvody, proč není racionální kupovat vodu balenou v PET lahvích – a proč raději dát přednost vodě z aquamatu (výdejníku vody) a vratným obalům.

Ekologické důvody

Stáčení pitné vody do jednorázových PET lahví je mimořádně neekologické. A ani nemusíte být nějakým radikálním ochráncem přírody, abyste cítili totální absurditu tohoto konání. Stáčení malých objemů vody (většinou 1,5 l) do plastových lahví na jedno použití je prostě neekologická šílenost toho nejvyššího kalibru.

Klasický argument obhájců PET lahví zní, že lahve jsou recyklovatelné. To ano, recyklovatelné jsou. Ovšem v realitě světa to dopadá tak, že zdaleka ne všechny plastové lahve skončí v tříděném odpadu. Z toho důvodu je naše životní prostředí čím dál víc zamořeno plasty. Situace se má tak, že vyhozené a postupně rozemleté plastové materiály se už staly součástí globálního potravinového řetězce – a následky mohou být nedozírné. A alarmující je, že se problém neustále prohlubuje.

A nejde jen o nedostatečnou recyklaci. Problém je už v samotné neekologické výrobě plastových obalů na jedno použití. A jediný, kdo tohle může vyřešit, je spotřebitel. To lidé musí odvrhnout jednorázové plastové obaly. Alternativy tu jsou. Například je tu alternativa v podobě praktických výdejníků vody a vratných barelů.

Zdravotní důvody

Čistě teoreticky by PET lahve měly být zdravotně nezávadné, i když se na nich výrobci snaží co nejvíc ušetřit. Jenže to je jen teorie, která vychází z předpokladu, že lahve jsou skladovány za přiměřených podmínek. V praxi ale PET lahve jsou dost často skladovány a převáženy při velmi vysokých teplotách – v důsledku čehož se z jejich levného plastu začnou uvolňovat chemické látky.

Naproti tomu jsou zde vratné obaly (barely), které jsou vyráběny i s ohledem na odolnost a dlouhodobou zdravotní nezávadnost. U nich se zdravotních rizik bát nemusíte. A ti nejopatrnější můžou zvolit skleněné vratné barely.

Pokud nám záleží na vlastním zdraví a na životním prostředí, měli bychom zvážit bojkot PET lahví na jedno použití.

Sdílej tento příspěvek!

Související články